Szczegóły i warunki najmu już WKRÓTCE
Na początek trochę statystyki na otrzeźwienie i uzmysłowienie skali problemu.
Przestępstwo kradzieży z włamaniem art. 279 kk
województwo rok przestępstwa stwierdzone przestępstwa wykryte % wykrycia
woj. lubuskie 2017 2 268 861 36,9
woj. lubuskie 2016 2 294 738 31,3
woj. lubuskie 2015 2 965 1 036 33,6
woj. lubuskie 2014 3 364 1 038 29,8
woj. lubuskie 2013 3 557 1 029 28,1

Przestępstwo kradzieży art. 278 kk
województwo rok przestępstwa stwierdzone przestępstwa wykryte % wykrycia
woj. lubuskie 2017 2 958 969 32,4
woj. lubuskie 2016 3 578 1 246 34,2
woj. lubuskie 2015 3 848 1 318 33,2
woj. lubuskie 2014 4 364 1 515 33,8
woj. lubuskie 2013 5 758 1 985 33,9
Propozycja współpracy skierowana jest do osób fizycznych i przedsiębiorstw, które chcą sprawdzić czy ich mienie jest właściwie chronione. Oferujemy usługi doradcze z zakresu bezpieczeństwa, które mają za zadanie przeciwdziałanie nadużyciom i stratom w mieniu. Prowadzimy je w formie działań doraźnych i stałych, jaki też w formie jawnej, bądź niejawnej. Analizujemy powstałe zdarzenia i przypadki strat.
Prowadzimy wewnętrzne dochodzenia mające za zadanie :
sprawdzenie prawidłowości wykonywania procedur przez osoby decyzyjne mające w zakresie obowiązków nadzór nad-powierzonym mieniem,
przedstawienie wniosków do opracowania procedur mających za zadanie zminimalizowanie strat i przeciwdziałanie-kradzieżom i niszczeniu mienia,
rozpoznanie i ustalenie sprawców przestępstw przeciwko mieniu, ich modus operandi,
ustalenie sprawców nadużyć finansowych.
świadczymy współpracę z organami ścigania w zakresie niezbędnym do wszczęcia postępowania karnego,
oferujemy kompleksową reprezentację w procesie karnym.
Na rynku ochroniarskim funkcjonuje powiedzenie „ jesteś bezpieczny, bo jesteś ubezpieczony, a najlepszą ochroną jest numer polisy ”. Każda firma będzie zachwalać, że ma najlepszych pracowników, zapisy umowy i warunki współpracy. Będzie przekonywać, że tylko ona sprosta nałożonym obowiązkom. Jaka jest rzeczywistość - każdy widzi. Większość firm to zakłady pracy chronionej w związku z tym pracownicy ochrony (nie wszyscy i nie na wszystkich stanowiskach np. konwojenci inkaso) w większości to osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności. Branża ochroniarska „żyje” dzięki dofinansowaniu PFRON-u za stworzenie miejsca pracy, a stawka godzinowa ochroniarza jest jaka jest.
Proszę przeczytać: https://www.propertynews.pl/centra-handlowe/ochrona-w-centrach-handlowych-skuteczna,58575.html
Zarabia się dzięki tzw. masówce i w związku z tym do ochrony mienia, obiektu zatrudnia się kogo popadnie, może z wyłączeniem osób karanych. Więcej obiektów, więcej podpisanych umów to większa kasa. Czy cechy osobowe, predyspozycje, posiadana wiedza, umiejętności, wiek - wszystkich zatrudnionych do ochrony predestynują ich do wykonywania zawodu pracownika ochrony?
Proszę przeczytać: https://bezprawnik.pl/niepelnosprawni-ochroniarze/
poniżej opis czterech sytuacji – wnioski proszę wyciągnąć samemu.
1
Pracownik ochrony obejmuje rejon odpowiedzialności, dokonuje obchodu i nie stwierdza żadnych nieprawidłowości. Dokonuje w dokumentach stosownego zapisu. Od tego momentu odpowiedzialność spoczywa na firmie ochroniarskiej, której pracownik rozpoczął służbę. Ochroniarz pełni służbę i podczas jej pełnienia nie ujawnia zdarzenia w wyniku którego następuje kradzież, kradzież z włamaniem bądź zniszczenie mienia. Nie ujawnia ponieważ: śpi, nie wychodzi na obchód terenu, jest inny powód znany tylko jemu. Zdarzenie ujawnia na zakończenie służby (ostatni obchód), bądź zdarzenie ujawnia dopiero przychodzący do firmy pracownik lub właściciel. Generalnie nikt nic nie wie. W tym przypadku wydaje się, że odpowiedzialność bezsprzecznie spoczywa na firmie ochroniarskiej, która poprzez nienależyte wykonywanie obowiązków służbowych przez jej pracownika doprowadziła do strat. W tym stanie rzeczy jest szansa na wypłatę odszkodowania z polisy firmy ochroniarskiej. "Życzę powodzenia" w załatwieniu sprawy bez pomocy prawnika.
Jeżeli sprawca dokonał tylko zniszczenie mienia wybijając np. szybę w obiekcie (szyba klejona-zbrojona) – zwrot kosztów załatwi sprawę. Sprawca wszedł do obiektu i zabierał w celu przywłaszczenia jakąś rzecz ruchomą np. telewizor, drukarkę, bądź dokonał ich zniszczenia - pokrycie, zwrot kosztów załatwia sprawę. Sytuacja się komplikuje, gdy sprawca dokonał z obiektu chronionego zaboru w celu przywłaszczenia np. komputera na dysku którego są przechowywane ważne dane firmowe, telefonu w którym macie Państwo zapisane ważne informacje, lub ważnych dokumentów. Czy w tej sytuacji zwrot kwoty zakupu komputera, telefonu załatwi sprawę?. A co z danymi, z dokumentami które Państwo utraciliście? Proszę mi wierzyć, a wiem to z policyjnej praktyki (prowadziłem sprawy operacyjne dotyczące ustalenia sprawców takich przestępstw) i rozmów z pokrzywdzonymi osobami -dokumenty i dane w większości przypadków były bezcenne i ich kradzież była największym problemem. Tak naprawdę pokrzywdzonym zależało najbardziej na ich odzyskaniu, wysokość kary dla sprawcy była rzeczą drugorzędną.
2
Pracownicy firmy ochroniarskiej wykonują czynności na terenie obiektu ochranianego i mają zapobiegać kradzieżom i niszczeniu mienia. Mają przestrzegać ściśle określonych procedur (tutaj nie rozstrzygamy jakich – to Państwo zawieraliście umowę i ustalaliście jej zakres). Macie Państwo umowę, pracowników ochrony a mimo wszystko straty w mieniu są i tak naprawdę nie wiadomo w jaki sposób powstają. Są dwa rozwiązania: albo pracownicy ochrony są w zmowie i zamiast chronić pomagają w przestępstwie, albo nie ustalili sprawców, sposobu i metod w jaki sposób jest dokonywana kradzież ani czasu jej dokonywania. Kto zapłaci za Państwa straty ?. Czy firma ochroniarska ?. Jeżeli firma – to trzeba będzie wykazać i udowodnić jej winę, zaniechanie w wykonywaniu obowiązków, bądź niestaranne ich wykonywanie. W każdym innym przypadku straty będą Państwa problemem.
3
W umowie o świadczenie usług ochrony macie Państwo zapis o czasie reakcji grupy interwencyjnej. W 5 % jest on określony, tylko po to, żeby handlowiec z firmy ochroniarskiej nie wrócił z niczym. Umowa ma być podpisana a Klient pozyskany. Ochrona, monitoring (zabezpieczenie techniczne) terenu firmy lub domku jednorodzinnego. Abonament 50 zł na miesiąc? Cena przystępna? Przystępna. I złudne poczucie bezpieczeństwa też! I teraz najciekawsze. W 95 % umów figuruje zapis, nad którym pochylili się najlepsi prawnicy współpracujący z firmami ochroniarskimi. Dotyczy czynności, które zostaną podjęte po otrzymaniu informacji o zdarzeniu. Czas przyjazdu grupy interwencyjnej? Nikt go nie określił. Jest tylko zapis, że NIEZWŁOCZNIE zareaguje dyspozytor. NIEZWŁOCZNIE czyli kiedy? Jak to wygląda w praktyce? Czas dojazdu przez grupę interwencyjną jest jednym z kluczowych elementów, który pozwala zapobiec i zminimalizować powstanie strat związanych z przestępczym działaniem sprawcy/ców jaki i ujęcie sprawcy/ów przestępstwa na gorącym uczynku. Włamanie do obiektu, złodziej kradnie, dyspozytor podejmuje niezwłoczne czynności, załoga interwencyjna niezwłocznie przyjedzie, a złodziej po zaborze tego po co przyszedł niezwłocznie ucieknie. I każdy zadowolony. Tylko nie pokrzywdzony. Podczas mojej 22 letniej służby w Policji nie raz miały miejsce sytuacje, że na miejsce włamania przyjechały jako PIERWSZE służby kryminalne lub / i prewencja. Policja zatrzymała sprawcę a dopiero po czasie dojeżdżała załoga ochrony. Ktoś zapyta dlaczego? Odpowiem. Kiedyś w Gorzowie było kino Kopernik. Z tyłu za tym kinem przyległy parking upodobali sobie panowie ochroniarze jednej z gorzowskich firm. Porozkładani na siedzeniach w samochodach smacznie spali. Wiem co piszę, bo pracując w nocy i patrolując rejon miasta przyległy do ul. Plac Staromiejski i kina sam nie jednokrotnie za pomocą sygnałów dźwiękowych pojazdu uprzywilejowanego budziłem ich. Jak jest dzisiaj ? Na pewno nie ma kina Kopernik.
4
Pracownik ochrony sumiennie wykonał swoje obowiązki i ujawnił zdarzenie i sprawcę na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa. Sprawca się spłoszył i uciekł. Kwalifikacja - uszkodzenie mienia. Czy organy ścigania zakwalifikują to zdarzenie jako usiłowanie włamania ? (temat do dyskusji - ale nie tutaj). Pracownik wykonał czynności zgodne z algorytmem: powiadomił dyspozytora, a ten niezwłocznie podjął działania. Jedzie załoga interwencyjna i Policja. Funkcjonariusze przeprowadzą oględziny i sporządzą niezbędną dokumentację. W tym przypadku za powstałe straty firma ochroniarska Państwu nie zapłaci, być może zapłaci ubezpieczalnia jak stwierdzi, że czynności ochronne były prawidłowo wykonywane. W tym przypadku, jeżeli są tylko straty w postaci uszkodzenia mienia to pieniądze z odszkodowania załatwią sprawę.
Przed podpisaniem umowy przedstawiciel firmy będzie zachwalał i namawiał na wszystkie sposoby, że wybór jego firmy jest doskonałym, najlepszym wyborem. Są najlepsi w tym co robią i będą chronić obiekt jak nikt inny. Typowe socjotechniczne sztuczki i gadki mające skłonić Państwa do podpisania umowy. Trzeba pozyskać klienta. Klasyk powiedział „reklama dźwignią handlu”. Ok. W tym miejscu chciałbym jasno powiedzieć – to Państwa decyzja, z kim, za ile i na jakich warunkach podpiszecie umowę. Mojej firmie nic do tego.
Moim zadaniem zgodnie z poczynionymi z Państwem ustaleniami będzie powiedzenie firmie ochroniarskiej „ SPRAWDZAM ”. Działania w ramach audytu ( jawne i niejawne ) - nie są i nie będą ujawnione do publicznej wiadomości. Zostaną one przekazane i omówione z Państwem na spotkaniu po podpisaniu stosownej klauzuli o zachowaniu poufności przekazanych informacji.
Reasumując:
Głównym celem audytu jest obiektywne sprawdzenie ile warta jest ochrona i jak wywiązuje się z swoich obowiązków.
Inną znaczącą kwestią jest niewiedza pracowników ochrony czy i kiedy audyt się powtórzy. To powoduje, że swoje obowiązki zazwyczaj wykonują staranniej niż do tej pory. Jest takie powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć".
Decyzja o audycie należy do Państwa.